Ubrania historyczne szyte na zamówienie

Web developer i programista

Ubrania historyczne szyte na zamówienie

Własnoręczne szycie stroju jest dla wielu odtwórców punktem honoru, dlatego też odzież szyta przez drużynników jest używana znacznie częściej niż ta, która pochodzi z ręki rzemieślników. Niektórzy jednak nie posiadają wystarczających umiejętności czy dostatecznie dużo miejsca by tworzyć od podstaw własną odzież historyczną, więc zlecają jej wykonanie tym odtwórcom którzy zajmują się rekonstruowaniem znalezisk odzieży z dowolnego okresu i miejsca w którym zostało odnalezione znalezisko.

Odzież dla odtwórców historycznych szyta na zamówienie

męskie stroje historyczne na zamówienieNajwiększe zapotrzebowanie oczywiście pojawia się tuż przed sezonem, gdy po przejrzeniu inwentarza okazuje się że ubrania w szafie rekonstruktora są zbyt zużyte, lub też zmienił on koncept odtwarzanej postaci i dotychczasowy ubiór nie wystarcza, lub też nie będzie do owego konceptu pasować. W takich sytuacjach odtwórcy zaopatrują się w gotową odzież na jednym z wielu internetowych targowisk, choć zdecydowana większość preferuje zamówienie ubrania u jednego z rekomendowanych w ruchu odtwórczym rzemieślników. Owi wytwórcy szyją bowiem zarówno damskie jak i męskie stroje historyczne na zamówienie, i mogą owe stroje wykonać dokładnie wedle specyfikacji nabywcy. Niektórzy rzemieślnicy specjalizują się w jednym konkretnym okresie historycznym i szyją wyłącznie stroje wczesnośredniowieczne, odzież do inscenizacji pojedynków lub ubrania późne, aczkolwiek zdecydowana większość zajmuje się wszystkimi odtwarzanymi epokami i przyjmuje zamówienia na dowolne elementy strojów. Stroje szyte na zamówienie mają przewagę nad sklepowymi przede wszystkim pod kątem dopasowania. Przed wykonaniem stroju rzemieślnik bowiem bardzo często wymaga podania dokładnych wymiarów, lub też samodzielnie dokonuje wymierzenia nabywcy, w celu stworzenia jak najdokładniejszego wykroju, idealnie pasującego do zamawiającego strój odtwórcy. Koszty stroju uzależnione są od rodzaju użytego materiału, jego ilości, oraz od złożoności stroju.

Najbardziej podstawowe odzienie codzienne nie będzie zbyt kosztowne, aczkolwiek cena wykonania bogatego stroju, zdobionego jedwabiami i haftami może być bardzo wysoka. Wszelkie elementy dodatkowe, obszycia, hafty czy zdobienia, jak również niestandardowe dodatki czy zapożyczenia ze znalezisk spoza regionu mogą być zastosowane, aczkolwiek najczęściej zamawiane są stroje najbardziej podstawowe i zgodne z pierwowzorami, gdyż taka odzież posiada największą wartość pokazową i będzie mile widziana na każdej poważnej imprezie historycznej.