Uprawa truskawek w trudnych warunkach klimatycznych

Web developer i programista

Uprawa truskawek w trudnych warunkach klimatycznych

Nie znam żadnej osoby, która nigdy by nie jadła truskawek. Są to w mojej opinii jedne z najzdrowszych i najsmaczniejszych owoców. Nie zawierają zbyt dużej ilości cukru, przez co są niskokaloryczne, a do tego smakują naprawdę świetnie. Można je wykorzystać także jako półprodukt w wielu potrawach, gdzie ich charakterystyczny smak świetnie się komponuje z resztą kompozycji. Truskawki w naszym regionie są sezonowe, jednak przy pewnych zabiegach można je także uprawiać poza ich normalnym okresem.

Jesienna uprawa truskawek

truskawki - uprawa jesieniąOglądając półki sklepowe miłośnicy truskawek często wypatrują swojego produktu. Gdy tylko nadchodzi lato te półki wypełniają się koszatkami pełnymi tego wspaniałego owocu. Po sezonie jednak z truskawkami jest raczej krucho. Po okresie ich naturalnego rozwoju w sklepach możemy natomiast kupić truskawki pochodzące z innych bardziej ciepłych regionów naszego kontynentu. Głównie z Hiszpanii, Włoch i Portugalii. Są to ciepłe rejony i w okresie jesiennym także występują tam odpowiednie temperatury dla rozwoju truskawek. U nas niestety jest dużo zimniej, więc jeśli chodzi o truskawki – uprawa jesienią jest możliwa tylko w odpowiednio przygotowanych warunkach. Nie jest to jednak niemożliwe. Truskawki można w końcu także sadzić w szklarniach, które często są także dodatkowo naświetlane i ogrzewane. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić truskawkom odpowiednią temperaturę, dla właściwego rozwoju. W szklarniach oczywiście warunki uprawy truskawek muszą być odpowiednio kontrolowane. Ścisłym regulacjom poddaje się zarówno temperaturę, wilgotność, jak i nasłonecznienie. W końcu są to niezbędne elementy dla właściwej wegetacji tych roślin, a jeśli będą one zapewnione na odpowiednim poziomie, to plon, który uzyskamy, w postaci pysznych, czerwonych owoców, będzie tym większy. Często takie szklarnie są wyposażone w automatyczne systemy regulujące, które dbają o utrzymanie korzystnych warunków, poprzez załączanie poszczególnych urządzeń, odpowiedzialnych za ich utrzymanie. Całością steruje oczywiście komputer.

Truskawki poza sezonem są z reguły droższe, niż w przypadku tych sezonowych. Ma na to wpływ sposób ich uprawy, który generuje pewne koszty. Nie jest to jednak cena zaporowa, a możliwość skosztowania truskawki także poza sezonem, jest dla wielu z nas warte dużo więcej. Niektóre odmiany truskawek znoszą dużo lepiej warunki szklarniowe niż inne, dlatego w okresie jesiennym spodziewajmy się właśnie takich rodzajów tego owocu. W smaku są one oczywiście tak samo świetne jak każde inne truskawki.