Ustawienia systemowe pomocą dla pacjentów

Web developer i programista

Ustawienia systemowe pomocą dla pacjentów

Dorośli ludzie bardzo często skrycie marzą o tym, by cofnąć się do czasów dzieciństwa, spędzać dni na zabawach z rówieśnikami, nie musieć martwić się o pracę, opłacanie rachunków, naprawę samochodu czy codzienne zakupy. Okres dzieciństwa kojarzy nam się z beztroską i brakiem „poważnych” problemów. Jako dorośli często przeżywamy różne trudności, jednak co ważniejsze – nie umiemy o nich rozmawiać, przez co wydaje nam się, że jesteśmy z nimi sami i nikt nie może nam pomóc.

Komu pomogą ustawienia Hellingera?

ustawienia systemowe hellingeraZ pewnością każdy z nas choć raz znalazł się w sytuacji, w której czuł się głęboko zraniony, niesłusznie osądzony, zbyt surowo potraktowany czy też po prostu niezrozumiany. W okresie dzieciństwa często mamy wrażenie, że dorośli traktują nas przez pryzmat naszych szkolnych osiągnięć, nie zaś faktycznych umiejętności. Takie krzywdy mogą przekładać się na dalsze życie, relacje zawodowe czy z partnerem. Na pewnym etapie naszego życia możemy czuć, że jesteśmy zostawieni sami sobie, nikt nie jest w stanie nam pomóc ani wyciągnąć do nas pomocnej dłoni. Być może warto udać się wówczas do profesjonalnego terapeuty, który pomoże nam uporać się z naszymi problemami. Jeśli nie mamy przekonania co do klasycznych form terapii lub zawiodły one w naszym przypadku, może zainteresują nas ustawienia systemowe Hellingera. Ta nazwa może dla nas brzmieć tajemniczo, jednak jest to w rzeczywistości jedna z form terapii, opracowana przez niemieckiego psychoterapeutę. Pierwszym krokiem jest oczywiście zapisanie się na wizytę. Następnie musimy nieco otworzyć się przed terapeutą i opowiedzieć mu o swoim problemie, z którym nie potrafimy sobie poradzić. Terapeuta poprosi nas w kolejnym kroku o takie ustawienie się w pomieszczeniu, które obrazuje nasze położenie w danej relacji czy sytuacji. Konieczne jest również współdziałanie drugiej osoby – najczęściej samego terapeuty. Okazuje się, że potrafimy instynktownie przyjąć takie położenie ciała, które obrazuje nasz problem – wówczas łatwiej jest znaleźć jego źródło, a to już kro w stronę jego rozwiązania. Często korzenie naszych problemów sięgają bardzo głęboko, nawet do czasów dzieciństwa.

W dzisiejszych czasach każdy z nas z pewnością słyszy o konieczności udania się na terapię, gdy mierzymy się z problemami natury psychicznej. Nie każdy jest jednak gotów opowiedzieć wprost o swoich problemach, często nawet nie uświadamiamy sobie ich źródła. Warto wówczas wypróbować ustawienia Hellinerga, dzięki którym łatwiej zdiagnozujemy problem, odkryjemy jego korzenie i łatwiej nam będzie się z nim uporać poprzez rozmowę z drugim człowiekiem.