Wentylacja z rekuperatorem w domu jednorodzinnym

Web developer i programista

Wentylacja z rekuperatorem w domu jednorodzinnym

Grawitacyjna wentylacja w budynkach już powoli odchodzi w przeszłość. Obecnie do tego celu używa się wentylacji mechanicznej i to nawet dodatkowo modyfikowanej. W takiej wentylacji w przeciwieństwie do układu grawitacyjnego obieg powietrza jest wymuszany poprzez urządzenia, w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, gdzie obieg nie jest wymuszony i zależy w dużym stopniu od ciśnienia panującego na zewnątrz, a także od temperatury powietrza. Zimą niestety grawitacyjna wersja działa dość kiepsko.

Kominki wentylacyjne są umieszczone na dachu

kominek wentylacyjny na dachSystemy wentylacyjne skupiają się obecnie w dużym stopniu na oszczędzaniu energii cieplnej i w coraz większym stopniu dostosowują do tego swoje urządzenia. Energia cieplna jest oszczędzana głównie poprzez zastosowanie systemu odzysku ciepła z powietrza, które w sposób mechaniczny opuszcza budynek. Służą do tego rekuperatory, które odzyskują to ciepło i oddają je do powietrza, które jest zasysane do budynku. Dzięki temu nie odczuwamy tego, że nowe powietrze chłodzi pomieszczenie, gdyż będzie miało temperaturę podobną do tego, które znajduje się w budynku. Nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego ile energii jest w ten sposób oszczędzonej. Rekuperatory mają wydajność odzysku ciepła nawet na poziomie 90 %. Do oczywiście sprawnego działania wentylacji nie wystarczy tylko rekuperator. Potrzebne są także inne elementy układu. Do wyprowadzania powietrza służy na przykład kominek wentylacyjny na dach poprzez który powietrze dostaje się na zewnątrz budynku. Kominki umieszczone są oczywiście na dachu, nie zawsze w jego najwyższym punkcie. Jest to spowodowane tym, że często na dachu w pobliżu kominka występuje także komin, przez co jeśli kominek byłby umieszczony bliżej niego, to spaliny mogłyby dostawać się do środka, jeśli akurat system wentylacyjny nie byłby załączony. Kominki wentylacyjne są wyprowadzane z budynku w sposób pionowy, dlatego posiadają także zabezpieczenie przed deszczem w formie daszku na kominku, przez który woda się do środka nie dostanie.

Jak widzimy współczesna wentylacja budynku jest już bardzo zaawansowanym układem. Do całości dochodzi już obecnie także sterowanie komputerowe, które na podstawie czujników reguluje przepływ powietrza w budynku. Wszystkie elementy układu wentylacyjnego możemy także wybierać nie tylko pod względem wydajności, ale także estetyki. Nasze przykładowe kominki wentylacyjne mogą posiadać zróżnicowane wersje kolorystyczne i kształty, które będą się świetnie komponowały zarówno z dachem, jak i całym budynkiem.