Zaawansowane projektowanie maszyn

Web developer i programista

Zaawansowane projektowanie maszyn

Nowe technologie często pozwalają na produkcję zaawansowanych, wytrzymałych maszyn i podzespołów, znacznie przewyższających dotychczasowe modele. W lotnictwie jest to szczególnie wyeksponowane, gdyż nierzadko nowy rodzaj elektroniki czy zmiana materiału powłoki potrafi zmienić całkowicie charakterystykę pojazdu. Nasz przypadek zaliczał się właśnie do tej kategorii. Zmiana technologii produkcji oznaczała całkowitą wymianę sprzętu, dotychczasowo stosowanego.

Projekty zaawansowanych maszyn przemysłowych

projektowanie maszyn przemysłowych od podstawLinia produkcyjna silników odrzutowych do samolotów cywilnych i wojskowych działała nieprzerwanie od przeszło piętnastu lat i mimo iż nie była ona wielka, w skali całej firmy, to jednak zleceń mieliśmy na tyle dużo, by ani razu produkcja nie była przerwana. Jednak rozwój technologiczny firmy ciągle postępował, pojawiały się coraz to nowsze i lepsze modele silników, i w końcu musieliśmy za nim nadążyć, by móc w ogóle kontynuować pracę. Okazało się bowiem, iż nasza linia produkcyjna jest całkowicie przestarzała i nie ma możliwości tworzenia nowoczesnych komponentów. Nie było też możliwości sprowadzenia maszyn i narzędzi z innych placówek, gdyż były one niemożliwe do transportu ze względu na gabaryty. Najprostszym rozwiązaniem tej sytuacji było więc projektowanie maszyn przemysłowych od podstaw, w oparciu o posiadaną przez nas infrastrukturę. Nie było to bynajmniej zadanie łatwe, i wymagało zaangażowania kilkunastu inżynierów zajmujących się różnymi aspektami produkcji, aczkolwiek miało niewątpliwą zaletę dopasowania samych maszyn do warunków hali produkcyjnej, a także możliwość przekonwertowania starych maszyn na nowe. Przede wszystkim, skupiono się właśnie na tym punkcie, gdyż na hali posiadaliśmy duże ilości maszyn, które były w pełni funkcjonalne, a więc mogły być śmiało przystosowane do nowego celu. Ich schematy zostały przystosowane przez inżynierów do obsługi i obróbki nowych materiałów, nierzadko o większej wytrzymałości i dość odmiennych parametrach, jak również dopasowane konstrukcyjne do aktualnie obowiązujących planów konstrukcyjnych.

Sam projekt nowego wyposażenia nie zajmował wiele czasu, aczkolwiek wdrożenie go i wykonanie było już dość czasochłonne, aczkolwiek efekt końcowy był bardziej niż zadowalający. Ogromną zaletą maszyn projektowanych od zera była możliwość ich dopasowania do rozmieszczenia na hali i odpowiednie wyskalowanie. Taki zabieg ułatwiał ich instalację o tyle, że nie było potrzeby jakichkolwiek zmian w samej konstrukcji linii produkcyjnej i jej elementach.