Zaawansowany proces data recovery

Nośniki danych, przeznaczone do użytku z systemami monitoringu miały fabrycznie ogromną wytrzymałość, mogąc pracować bezustannie całymi latami bez śladu zużycia. Jednak uszkodzenia mogły zdarzyć się w dowolnym momencie, a systemy monitorowania wizyjnego wcale nie były na takowe bardziej odporne. Najgorszym rodzajem awarii było oczywiście uszkodzenie nośnika danych. Były one nie tylko niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego systemu, ale również często zawierały dane i nagrania dotyczące prowadzonych postępowań.
Odzyskiwanie zawartości uszkodzonego nośnika
Dyski przeznaczone do systemów monitorowania wizyjnego nie były zaprojektowane w sposób który umożliwiałby łatwe dostosowanie ich do pracy z komputerami osobistymi, więc jakiekolwiek uszkodzenia i ich późniejsze serwisowanie było dość trudne. Naprawę i odzyskiwanie danych przeprowadzały bowiem tylko najbardziej renomowane i najbardziej doświadczone serwisy elektroniczne, choć oznaczało to jednocześnie, iż wszelkie podjęte próby napraw będą wykonywane przez osoby doświadczone i obeznane z działaniem naprawianego sprzętu. Przede wszystkim, większość oprogramowania do data recovery nie mogło być użyte do odzyskiwania plików z uszkodzonego dysku monitoringu, gdyż systemy operacyjne komputerów stacjonarnych zazwyczaj w ogóle nie rozpoznawały tego rodzaju nośników. Fizyczne przełożenie matrycy nośnika do nowego dysku było również dość ograniczone, z racji różnic w budowie, jakie posiadały nośniki systemów monitorowania. Matryce nie mogły więc zostać zamontowane w standardowych dyskach HDD, gdyż nie były w żaden sposób rozpoznawane przez systemy operacyjne. Do uzyskania dostępu do dysków twardych systemów monitorowania wymagane więc były programy, które symulowały system operacyjny rejestratorów monitoringów. Przy użyciu takowych, możliwe było przeprowadzenie normalnego odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku za pomocą aplikacji do tego przeznaczonych, a proces nie różnił się wcale od tego, który przeprowadzany był w trakcie kopiowania plików ze zwykłego twardego dysku, choć oczywiście był o wiele wolniejszy.
Dane musiały bowiem być przeformatowane na jakiekolwiek rozszerzenie rozpoznawane przez normalne systemy operacyjne, a w przypadku bardzo dużych plików, takich jak nagranie z systemu monitorowania, mogło to zając znaczną ilość czasu. Z racji niewielkiej prędkości wymiany danych, był to jednak bardzo skuteczny i pewny sposób na odzyskanie uszkodzonych czy utraconych plików z niestandardowego modelu dysku twardego.
Najnowsze komentarze