Zadania operatorów dronów

Web developer i programista

Zadania operatorów dronów

Usługi fotograficzne z użyciem dronów są coraz popularniejsze, gdyż zdjęcia wykonane za pomocą bezzałogowej maszyny latającej często nie mogą być zrobione za pomocą zwykłego aparatu z poziomu gruntu. Podobnie ma się kwestia wideofilmowania imprez masowych czy nawet okolicznościowych, gdzie użycie maszyny latającej z kamerą znacznie ułatwia uwiecznienie imprezy na nagraniu z bardzo nietypowej i oryginalnej perspektywy.

Zróżnicowane zastosowanie bezzałogowych maszyn latających

dron - kujawsko pomorskieNagrywanie filmów i wykonywanie zdjęć było jednym z pierwszych zajęć dla operatorów zawodowych, do tej pory zajmujących się amatorsko zdjęciami z dużej wysokości. Jakość kamer oraz stabilność dronów obserwacyjnych pozwala bowiem na uchwycenie zdjęcia czy panoramy miasta z doskonałą czystością obrazu. Fotografia jest więc bodaj najpopularniejszym zajęciem, do jakiego może być wykorzystany dron – Kujawsko Pomorskie, na przykład, ma mnóstwo jezior w swoim rejonie, aczkolwiek zdjęcia wykonywane z ziemi nie są tak spektakularne jak panoramiczny obraz okolicznego terenu, wykonany na wystarczająco dużej wysokości. Te same drony są również używane w celach zawodowych na placach budowy i w obiektach przemysłowych, oraz w każdym miejscu gdzie przydatna jest możliwość obejrzenia miejsca z wysokości. W wielu przypadkach, dokonanie inspekcji postępu prac czy stanu obiektu jest utrudnione lub wręcz niemożliwe dla pracowników budowlanych, nie mogących dostać się na zamknięte czy niewykończone kondygnacje budynku. Z użyciem drona posiadającego kamerę z obiektywem o wysokiej jakości, oraz dobrym systemem żyroskopowej stabilizacji lotu, tego rodzaju czynności są nie tylko o wiele prostsze, ale również i bardziej komfortowe, oraz zdecydowanie bezpieczniejsze. Bezzałogowa maszyna latająca może również służyć jako narzędzie do wyznaczania granic terenu pod budowę, lub do ustalania położenia niewybudowanych obiektów. Obserwacyjne drony są maszynami zaawansowanymi i dość skomplikowanymi, dlatego też do ich obsługi w zastosowaniu zawodowym często wymagany jest certyfikat operatora, który uzyskuje się po odbyciu kursu zawodowego pilota bezzałogowej maszyny latającej.

Takie szkolenia są w wielu firmach niezbędne do otrzymania pozwolenia na filmowanie imprezy masowej czy wykonywanie jakichkolwiek czynności na terenie pracy z użyciem drona. Firmy najczęściej wynajmują usługi zewnętrznych operatorów do wykonania konkretnej czynności, choć zdarza się również iż dana firma posiada własnych operatorów i maszyny w załodze, wykonujących wszelkie potrzebne zadania z użyciem dronów.