Zalety wytrzymałych koszulek startowych

Web developer i programista

Zalety wytrzymałych koszulek startowych

 

Odzież sportowa musi spełniać wiele różnorodnych wymagań dostosowanych do konkretnej dyscypliny sportowej. Producenci ubrań sportowych stale rozszerzają swój asortyment wprowadzając coraz większą specjalizację. Kiedyś podczas zawodów używano takie same ubrania, jak podczas treningów, ale z czasem wiele osób inaczej dobierała strój na czas treningów i zawodów. Obecnie rozróżnienie strojów ponownie zaciera się, ponieważ nawet na czas treningu staramy się zakładać strój maksymalizujący efektywność treningu.

Zastosowanie wytrzymałych koszulek startowych

wytrzymałe koszulki startoweCzasami jednak wygląd zawodnika podczas zawodów wyraźnie różni się podczas zawodów i treningów, szczególnie podczas zawodów biegowych. Są bowiem biegi, podczas których tylko naprawdę wytrzymałe koszulki startowe mają szansę przetrwać całe zawody. Tak jest między innymi podczas różnych biegów przełajowych z przeszkodami, które wymagają czasem pokonania różnego rodzaju utrudnień mocno wykraczających poza standardowe użytkowanie odzieży. Pokonywanie ciasnych tuneli, czy przeskakiwanie przez sztuczne ściany z pewnością zniszczyłyby większość koszulek startowych. Biegi przełajowe czy na orientację często odbywają się też w warunkach naturalnych, w tym w lasach, gdzie koszulki zawodników naprawdę muszą cechować się ponadprzeciętną wytrzymałością. Biegi tego typu odbywają się często na dłuższym dystansie i nie ograniczają się do standardowego biegu wzorowanego na biegach miejskich. Wytrzymałość koszulek startowych jest też szczególnie ważna podczas zawodów szosowych, ale odbywających się na długich dystansach jak bieg maratońskich lub chód sportowy na pięćdziesiąt kilometrów. Także triathlon wymaga odpowiednich koszulek dla zawodników, ponieważ ta dyscyplina sportowa charakteryzuje się przede wszystkim przebywaniem zawodnika w różnych środowiskach – wodnym i lądowymi to przez długi okres czasu, dlatego koszulka musi wytrzymać nie tylko długi dystans, ale też zmianę temperatur i rozciąganie materiału przez długi czas trwania zmagań.

Podczas startu w zawodach zawodnicy skupiają się raczej na osiągnięciu satysfakcjonującego ich wyniku, a nie na dbaniu o swój sprzęt czy ubrania. Z tego powodu koszulki startowe muszą być wytrzymałe zwłaszcza w przypadku startowania w zawodach, w których są narażone na kontakt z innymi zawodnikami lub z różnego rodzaju przeszkodami. Producenci sprzętu sportowego zdają sobie sprawę wymagań stawianych przed koszulkami startowymi, dlatego w sklepach można spotkać specjalne modele koszulek dedykowanych tym najbardziej wymagającym dyscyplinom.