Zastosowanie wycinarek plazmowych typu CNC

Web developer i programista

Zastosowanie wycinarek plazmowych typu CNC

Automatyczne wycinarki metali oparte o technologię komputerowe są obecnie dominującym na rynku sposobem obróbki. Trzeba przyznać, że wycinanie na urządzeniach typu CNC to sama przyjemność. Operator ma niewiele fizycznych prac do wykonania w tym zakresie, a zatem sam proces obróbki nie jest szczególnie uciążliwy. Od osoby na tym stanowisku wymaga się jednak wiedzy i staranności przeprowadzania procesów podczas obsługi CNC.

Jak działają wycinarki plazmowe CNC?

wycinarka plazmowa cncPod nazwą CNC kryje się w istocie wiele urządzeń. Jest to po prostu technologia sterowania procesem obróbczym wykorzystywana na różnych materiałach i za pomocą zróżnicowanych urządzeń. Jeśli chodzi o obróbkę metali jedną z dominujących technologii jest wycinarka plazmowa CNC, która wycina za pomocą skupionego promienia lasera, czyli plazmy. Jest to na tyle mocna wiązka, że nie oprze jej się żaden metal, a do tego na tyle wydajna i skuteczna, że wycięcie w dowolnym kształcie dużego arkusza blachy zajmuje naprawdę chwilę. Wiele zależy jednak zarówno od mocy urządzenia, jak i grubości wycinanego materiału. O wiele trudniej jest przepalić grubą blachę niż cienką, co nie powinno budzić żadnych wątpliwości. Urządzenia CNC posiadają jednak specjalne czujniki, które śledzą i są w stanie ocenić, kiedy blacha zostanie przepalona i na tej podstawie regulować prędkość przesuwu głowicy całego urządzenia. Atutem używania wycinarki plazmowej jest też małe zanieczyszczenie, i w miarę proste krawędzie wycinki, które nie trzeba dodatkowo szlifować. Plazma po prostu pali blachę i nie zostawia opiłków, podobnie jak w innych technologiach związanych z cięciem metali opartych na materiałach ciernych. Trzeba pamiętać, że technologie laserowe potrzebują do swojego działania energii elektrycznej, z której są wytwarzanie promienie laserowe, a w związku z czym trzeba zapewnić odpowiednią moc przyłączeniową dla całego urządzenia. W zależności od wielkości i siły urządzenia ta moc może być naprawdę spora, co powinno się uwzględnić jeszcze przez postawieniem wycinarki na hali produkcyjnej.

Wielkie zakłady zajmujące się produkcją z metalu bardzo cenią sobie wycinarki plazmowe i większość posiada tego typu urządzenia na swoich zakładach. Wciąż problemem jest odpowiednia obsługa tych urządzeń, gdyż wymagane są do tego ponadprzeciętne kwalifikacje, które nie zawsze można nabyć tylko po kursach. W wielu ogłoszeniach dominuje wymaganie dotyczące wyższego wykształcenia osób zajmujących to, jak dobrze wiemy, dobrze płatne stanowisko pracy.