Złomowane pojazdy powypadkowe

Web developer i programista

Złomowane pojazdy powypadkowe

Mimo ostrożności kierowców, wypadki samochodowe zdarzały się częściej niż mogło by się wydawać. Powypadkowy samochód czasem udawało się naprawić, zwłaszcza jeśli uszkodzenia były niewielkie, aczkolwiek w dużej części, pojazdy takie nadawały się wyłącznie do kasacji. Zniszczony samochód był zwykle przewożony na najbliższe złomowisko i tam pozostawiany, choć coraz częściej złomowaniem samochodów zajmowały się profesjonalne firmy, rozbierające zniszczone pojazdy.

Kasacja samochodu powypadkowego

ZłomowanieKasacja samochodów zwykle polegała na składowaniu zniszczonych pojazdów, choć często zdarzało się iż nie były one w żaden sposób rozbierane, a jednynie pozostawione na wydzielonym miejscu. Co bardziej nowoczesne firmy znalazły jednak nowe zastosowanie dla uszkodzonych pojazdów nie nadających się do naprawy, więc złomowanie połączone było z rozmontowaniem samochodu, gdyż niejednokrotnie okazywało się iż mnóstwo podzespołów wraku, a czasem nawet większość karoserii, jest w idealnym stanie i nadaje się do ponownego zamontowania na samochodzie tego samego typu. Kasacja w takiej firmie polegała więc na całkowitym rozebraniu samochodu, w celu odzyskania funkcjonalnych części i zutylizowania wszystkich podzespołów, które nie były zdatne do użytku. Sprawne części, zarówno drobne elementy silnika i podzespoły wewnętrzne, ale również tapicerka, w częściach lub w całości, a nawet i siedzenia, jeśli były w wystarczająco dobrym stanie, były w takim wypadku przeznaczone do sprzedaży czy wykorzystania do naprawy pojazdów, gdyż mnóstwo firm złomujących pojazdy prowadziło również warsztaty naprawcze samochodów osobowych czy ciężarowych. Pozostałe części i karoseria były później sprzedawane do utylizacji czy przetopienia, co pozwalało firmom na znaczne ograniczenie przestrzeni i mniejsze koszty eksploatacji gruntu. Wiele firm oferowało więc bardzo atrakcyjne ceny za pojazd przeznaczony do kasacji, jak również usługę przewozu wraku z posesji czy z miejsca wypadku.

Coraz częściej owe firmy były również angażowane do usunięcia skutków wypadków drogowych, dysponując własnymi lawetami i samochodami transportowymi, służąc jako dodatkowa pomoc drogowa w celu szybszego oczyszczenia zablokowanego odcinka drogi. Rozbiórka przeprowadzana przez owe firmy oznaczała również iż były one bardzo dobrym źródłem tanich podzespołów do wielu modeli samochodów, więc zdecydowanie wielu kierowców szukało części właśnie w nich, z racji znacznie bardziej przystępnych cen w porównaniu do giełd i sklepów firmowych.